Blog

Az igazi barkácsolók titkos fegyverei: az alapvető barkács felszerelések

2023.10.21 10:29
Az igazi barkácsolók titkos fegyverei: az alapvető barkács felszerelések

Mindenkinek van a háztartásában kalapács, csavarhúzó és fogó. De a szekrényépítésnél nagyobb projektek elsajátításához az igazi barkácsolóknak ennél több szerszámra van szükségük. Az alapvető barkács felszerelésekhez tartozó megfelelő szerszámok megkönnyítik a munkát, javítják az eredményeket, és növelik a személyes biztonságot is.

Az alapvető barkács felszerelések

A legfontosabb felszerelések közé tartoznak bizonyos kéziszerszámok, elektromos készülékek és fogyóeszközök. A legpraktikusabb megoldás az összes alapvető barkácsfelszerelés egy menetben történő megvásárlására a szerszámkészlet. Ezek a szerszámok terjedelmétől és magas minőségétől függően már néhány száz euróért is kaphatók a szakkereskedésekben.

 

A barkácsolók legfontosabb kéziszerszámai a következők:

  • Különböző méretű kalapácsok
  • Kézifűrész és reszelő
  • Hatszögletes csavarkulcsok és csavarhúzók
  • Csavarhúzók a szokásos méretekben és profilokban
  • Fogók, mint például oldalvágó, kombinált fogó és tűhegyű fogó
  • Mérőszalag és vonalzó

 

Ezen kívül vannak fogyóeszközök is:

  • Szigetelőszalag és szövetragasztó szalag
  • Szögek fához, téglához és betonhoz
  • Dübelek, csavarok és anyák a legfontosabb méretekben
  • Festékek, pl. szórófejes flakonból vagy ecsettel történő felvitelhez.

 

Néhány fontos elektromos meghajtású barkács szerszám:

 

  • Akkus csavarhúzó
  • Ütvefúrógép
  • Elektromos kirakós fűrész
  • Orbitális csiszológép
  • Elektromos tűzőgép
  • Elektromos gyalu
  • Forró ragasztópisztoly
  • Sarokcsiszoló
  • Kézi körfűrész.

Szem- és fülvédő, munkaruha és strapabíró kesztyű használata is ajánlott.

alapveto-barkacsfelszerelesek

A megfelelő barkács szerszámok kiválasztása

 

Az elektromos szerszámokat, különösen ha elektromos szereléshez használják, megfelelő védőszigeteléssel kell ellátni. A VDE (Villamos, Elektronikai és Informatikai Technológiák Szövetsége) jelzése és a GS (bevizsgált biztonság) pecsét is kötelező. Ezt csak azok a szerszámok kaphatják meg, amelyek egy speciális típusvizsgálaton megfeleltek. Ha új eszközt vásárol, előzetesen kérjen tanácsot a szaküzlet munkatársaitól a működésével kapcsolatban.

Különösen az elektromos berendezések esetében érdemes megkérdezni, hogy végezhetnek-e gyakorlati próbát. Ekkor megtudhatja, hogy mennyire könnyű működtetni, és hogy minden alkatrész biztonságosan van-e rögzítve. A gyakran használt barkács szerszámokat vásárlás előtt ki kell próbálni, hogy jól illeszkednek-e a kézbe és ergonomikusan formázottak-e. Természetesen a szerszámok minősége is ugyanilyen fontos. A kiváló minőségű kivitelezés biztosítja, hogy biztonságosan és kényelmesen dolgozhasson. Ezért is érdemes egy kicsit több pénzt költeni a barkács szerszámokra.

 

Hogyan őrizze meg a barkács szerszámokat a megfelelő ápolással és tárolással?

 

Minden munka után gondoskodnia kell a barkács szerszámairól. Ez nemcsak azt biztosítja, hogy biztonságosan dolgozhasson, hanem azt is, hogy a gépek tovább bírják. A garanciális igények csak akkor maradnak fenn, ha nem bánik hanyagul a szerszámaival. Ha valami elromlott, forduljon szakemberhez a javításhoz, akiket a mesterkell.hu oldalon találhat.. A kéziszerszámokat nedves ruhával lehet tisztítani, majd tiszta ruhával megszárítani. Az elektromos szerszámok hűtőnyílásaiból is rendszeres időközönként távolítsa el a port.

Ez megakadályozza, hogy a szerszám később túlmelegedjen. Ahhoz, hogy a barkácsszerszámok mindig kéznél legyenek, ki kell alakítania egy strukturált tárolási rendszert a műhelyében. Minden eszköznek és minden szerszámnak világos és biztonságos helyre van szüksége.

Fontos: Az elektromos készülékek rendrakásakor ne hajlítsa meg a kábeleket, csak lazán tekerje fel őket. Ellenkező esetben a kábel szigetelése elszakad. Különösen éles barkácsszerszámokat, például fűrészlapokat és késeket nem szabad szabadon heverni hagyni. Ha szerszámosládába teszi őket, győződjön meg róla, hogy sérülésveszély nélkül újra elő tudja venni őket. Ez azt jelenti, hogy a hegyeket vastagon csomagolja be papírral vagy ruhával. Így ráadásul megakadályozhatja, hogy a pengék egymáshoz dörzsölődjenek, és így elveszítsék élességüket.

 

A megfelelő munkaruha

A munkaruha az alapvető barkácsfelszerelés elengedhetetlen része. A védőszemüveg például megvédi a szemét a szikrázástól és a repülő forgácsoktól, a védőmaszk pedig megakadályozza a por- és szennyeződés részecskék belélegzését. A hallásvédelem szintén a felszerelés része kell, hogy legyen. Kézi munka végzésekor mindig viseljen erős, strapabíró kesztyűt, hogy ne vágja meg magát a szerszámokon. Munka közben a ruházatának szorosan kell illeszkednie.

Ebbe beletartozik például, hogy az ingujját úgy zárja be, hogy az ne akadjon bele a körfűrészbe vagy a fúrógépbe. A cipőnek megerősített orrmerevítővel kell rendelkeznie arra az esetre, ha valami kiesne a kezéből. A műhelyben általában tilos az ékszerek használata, és a hosszú hajat hátra kell kötni.

 

GYIK Alapfelszerelés: barkács szerszámok

Lehet olcsó szerszámokat is vásárolni?

Ez nem ajánlott, mert az olcsó barkács szerszámok sokkal zajosabbak és gyorsabban törnek. Gyakran az anyag törékeny vagy rosszabb minőségű, néha még a vizsgálati pecséteket is meghamisítják.

 

Hogyan kell kialakítani a munkahelyemet?

Ajánlott egy állítható magasságú munkaasztal és egy olyan szék, amelyet úgy terveztek, hogy tehermentesítse a gerincet. A munkalámpák és asztali lámpák elegendő fénye biztosítja a jobb eredményt és a balesetek elkerülését.

 

Az elektromos szerszámokat lehet éjszakára bedugva hagyni?

Az elektromos szerszámokat minden használat után ki kell kapcsolni. A kábeleket mindig a dugónál fogva kell kezelni, ahelyett, hogy egyszerűen meghúzná őket. A következő használat előtt ellenőrizze, hogy a kábel sértetlen-e még.

 

Tehetek-e valamit a biztonságomért a szerszámok ápolásán kívül?

Azok a barkácsolók, akik megfelelően ápolják és tárolják barkács szerszámaikat, már jó úton járnak. Ezen kívül mindig legyen kipihent, amikor dolgozik, szánjon elég időt és koncentráljon megfelelően. A közbeni szünetek tartása segít abban, hogy éber tudjon maradni.